Folkrörelsesatsningen som skapar lokala arrangemang i nya konsthallar, köper samtida konst och sprider konst i hela landet!

Ända sedan 1977 har Konst åt alla arbetat för hela landets rätt till konst. Konst åt alla är Bygdegårdarnas Riksförbund, Riksorganisationen Folkets Hus och Parkers och Riksföreningen Våra Gårdars gemensamma verksamhet för människors rätt till konst där människor bor. Konst åt alla skapar nya platser för utställningar, köper in samtida konst av yrkesverksamma konstnärer och deponerar konst i tusentals allmänna samlingslokaler.

Våra tre riksorganisationer har totalt 2600 medlemsföreningar över hela landet. 2600 allmänna samlingslokaler – som är öppna för alla med en demokratisk värdegrund. Genom Konst åt alla sprider vi konsten över hela landet och gör konsten tillgänglig på platser där människor bor – på landsbygden, i förorten och i staden.

Varje år arrangerar vi Konst åt alla–utställningar i våra medlemmars lokaler, dit vi bjuder in yrkesverksamma konstnärer. Ett lokalt arrangemang skapas – en tillfällig utställningslokal för konst möter en ny publik. Konsten vi köper in deponeras sedan i våra medlemsföreningars hus – utställningen fortsätter över hela landet. Konst åt alla är Sveriges största konstmuseum – med tusentals utställningslokaler!

Genom Konst åt alla 

  • främjar vi allas möjlighet till en kulturupplevelse – oavsett plats,
  • erbjuder vi möjligheten till folkbildning inom konst,
  • arbetar vi för att konstutställningen även kompletteras med seminarier och workshops inom konstområdet för bildning och eget skapande,
  • främjar vi kvalitet och konstnärlig förnyelse,
  • arbetar vi särskilt för att barn och unga ska möta konsten, lära sig mer om konst och får möjlighet till eget skapande.

Konst åt alla finansieras genom ett statligt stöd av Kulturrådet.

Konst åt alla – här har vi varit:

2020
Blåbandslokalen Hörsta (Örebro län)

2019
Uppgränna byagård (Jönköpings län)
Folkets Hus Överkalix (Norrbotten)
IOGT-NTO Brunflo (Jämtland)

2018
Husum Folkets Hus (Västernorrland)
Hellidens folkhögskola (Västra Götaland)
Älvenäs bygdegård (Värmland)

2017
Idre Kulturhus (Dalarna)
IOGT-NTO i Norrköping (Östergötland)
Folkets Hus Royal (Södermanland)

2016
IOGT-NTO i Kalmar (Kalmar län)
Ersboda Folkets Hus (Västerbotten)
Karbennings bygdecenter (Västmanland)

2015
Spelens Hus (Skåne)
Folkets Hus Boxholm (Östergötland)
Ambjörnarps bygdegård (Västra Götaland)

2014
Vita Huset (Gotland)
Kosta Folkets Hus (Kronoberg)
Reginalokalen, Bräknegården, Hallgården, Öljehult i Ronneby kommun (Blekinge)

2013
Siknäs bygdegård (Norrbotten)
Drabanten (Uppsala län)
Folkets hus i Bomhus (Gävleborg)

2012
NBV:s lokal i Sportpalatset Örebro (Örebro län)
Säters Folkets hus (Dalarna)
Hoverbergs bygdegård (Jämtland)

2011
Bergs bygdegård (Västra Götaland)
Godtemplargården IOGT-NTO Arboga (Västmanland)
Sofielunds Folkets Hus (Skåne)
Böloms bygdegård och Böloms kapell (Västernorrland)

2010
TR-lokalen (Värmland)
Backa Folkets Hus (Västra Götaland)
Godtemplaregården Bengtsfors (Västra Götaland)

2009
Kulturhuset Vingen Torslanda (Västra Götaland)
Folkets Hus Kallhäll (Stockholms län)
Korsberga bygdegård (Västra Götaland)
Folkets Hus Hammarkullen (Västra Götaland)
Hyssna bygdegård (Västra Götaland)

2008
Ungkulturdagarna/Riksteatern/Hallunda (Stockholms län)
Västermo bygdegård (Södermanland)
Grötlingbo bygdegård (Gotland)
Hallunda Folkets Hus (Stockholms län)
Folkets Hus Trollhättan (Västra Götaland)
Tempelriddareordens lokaler – RT Felicia (Västra Götaland)
Stensunds folkhögskola (Södermanland)
Folkets Hus Uddevalla (Västra Götaland)

2007
Hallunda Folkets Hus (Stockholms län)
Kumla Folkets Hus (Örebro län)
Vadsbro-Blacksta föreningsgård (Södermanland)
IOGT-NTO Vita Huset (Gotland)
Drabanten (Uppsala län)
Blå Wingen (Uppsala län)
Rytternegården (Västmanland)
Folkets Hus Hallstavik (Stockholms län)
Haninge Folkets Hus (Stockholms län)

2006
Värmdö bygdegård (Stockholms län)
Fors Folkets Hus (Dalarna)
Sandvikens Folkets Hus (Gävleborg)
IOGT-NTO-gården Malung (Dalarna)
Ljustorps bygdegård (Västernorrland)
Medborgarhuset Trappan Vällingby (Stockholms län)
Hå Ordenshus (Gävleborg)
Årsta Folkets Hus (Stockholms län)
Östersunds Folkets Hus (Jämtland)

2005
Sorunda bygdegård (Stockholms län)
Medborgarhuset Trappan (Stockholms län)
Stöcke bygdegård (Västerbotten)
Hallunda Folkets Hus (Stockholms län)
IOGT-lokalen Husum (Västernorrland)
Jakobsbergs gård (Stockholms län)
Folkets Hus Boden (Norrbotten)
Haninge Folkets Hus (Stockholms län)

2004
Långseruds bygdegård (Värmland)
Rinkeby Folkets Hus (Stockholms län)
Finspång Folkets Hus (Östergötland)
Storfors Folkets Hus (Värmland)
IOGT-NTO-lokalen Borgholm (Kalmar län)
Huddinge Folkets Hus (Stockholms län)
Rydsgårdshus bygdegård (Skåne)
Bygdegården Anna Whitlock (Stockholms län)
Folkets Hus Kallhäll (Stockholms län)
Folkets Hus Skeppet Målilla (Kalmar län)
Hörvik-Krokås hembygdsgård (Blekinge)
IOGT-NTO-gården Växjö (Kronoberg)

2003
Rytternegården (Västmanland)
Godtemplaregården Älvsjö (Stockholms län)
Bygdegården Anna Whitlock (Stockholms län)
Folkets Hus Hallunda (Stockholms län)
Haninge Folkets Hus (Stockholms län)
Hallstahammars Folkets Hus (Västmanland)
Årsta Folkets Hus (Stockholms län)
Oaxens bygdegård (Stockholms län)
Rönnehälls bygdegård (Skåne)
Malmö Folkets Hus (Skåne)
IOGT-NTO-lokalen Tosteberga (Skåne)
Rinkeby Folkets Hus (Stockholms län)

2002
Hebergs bygdegård (Halland)
Knislinge bygdegård (Skåne)
Folkets Hus i Malmö (Skåne)
Godtemplarhuset Klappe i Viken (Skåne)
Folkets Hus Varberg (Halland)
Folkets Hus Kallhäll (Stockholms län)
Bygdegården Anna Whitlock (Stockholms län)
Folkets Hus Lilla Edet (Västra Götaland)
Nykterhetsgården Lönnen (Västra Götaland)
Årsta Folkets Hus (Stockholms län)
Skärholmens gård (Stockholms län)

2001
Hebergs bygdegård (Halland)
Bygdegården Anna Whitlock (Stockholms län)
Huddinge Folkets Hus (Stockholms län)
Folkets Hus Hammarkullen (Västra Götaland)
Lysekils Folkets Hus (Västra Götaland)
Kville bygdegård (Västra Götaland)
Skälby gård (Stockholms län)
Haninge Folkets Hus (Stockholms län)
Bygdegården Anna Whitlock (Stockholms län)
Grums Folkets Hus (Värmland)
Ekeby bygdegård (Örebro län)
IOGT-NTO-lokalen Nyköping (Södermanland)
Studenthemmet Tempus (Stockholms län)
Hallunda Folkets Hus (Stockholms län)

2000
Godtemplaregården Älvsjö (Stockholms län)
Årsta Folkets Hus (Stockholms län)
Folkets Hus Hallunda (Stockholms län)
Bygdegården Anna Whitlock (Stockholms län)
Hejnum bygdegård (Gotland)
Vassunda bygdegård (Uppsala län)
IOGT-NTO-lokalen Häggvik (Stockholms län)
Kallhälls Folkets Hus (Stockholms län)
Vendels bygdegård (Uppsala län)
Folkets Hus Köping (Västmanland)
Åkers Folkets Hus (Södermanland)
Rinkeby Folkets Hus (Stockholms län)
Bygdegården Anna Whitlock (Stockholms län)

1999
Godtemplaregården Älvsjö (Stockholms län)
IOGT-NTO-lokalen Häggvik (Stockholms län)
Kallhälls Folkets Hus (Stockholms län)
Bygdegården Anna Whitlock (Stockholms län)
Älvsbyns Folkets Hus (Norrbotten)
Bodbysunds bygdegård (Västerbotten)
Valhallalokalen Sidensjö (Västerbotten/Västernorrland)
Tandsbyns bygdegård (Jämtland)
Söråkers Folkets Hus (Västernorrland)
Huddinge Folkets Hus (Stockholms län)
Vika bygdegård (Dalarna)
Fors Folkets Hus (Dalarna)
Delsbo bygdegård (Gävleb0rg)
Bomhus Folkets Hus (Gävleborg)
Haninge Folkets Hus (Stockholms län)

1998
Godtemplaregården Älvsjö (Stockholms län)
Katarina Templares lokal (Stockholms län)
Årsta Folkets Hus (Stockholms län)
Bygdegården Anna Whitlock (Stockholms län)
Kallhälls Folkets Hus (Stockholms län)
Skälby gård (Stockholms län)
Emmaboda Folkets Hus (Kalmar län)
Frinnaryds bygdegård (Jönköpings län)
Hovs bygdegård (Östergötland)
Kisa Folkets Hus (Östergötland)
Godtemplaregården Hallingeberg Gamleby (Kalmar län)
Alvesta Folkets Hus (Kronoberg)
Stockholms Folkets Hus (Stockholms län)

1997
Godtemplaregården Älvsjö (Stockholms län)
IOGT-NTO-lokalen (Stockholms län)
Årsta Folkets Hus (Stockholms län)
Bygdegården Anna Whitlock (Stockholms län)
Bjuvs Folkets Hus (Skåne)
IOGT-NTO/NBV-gården (Skåne)
Malmö Folkets Hus (Skåne)
Rönnehälls bygdegård (Skåne)
Malmö Folkets Hus (Skåne)
Maglehems bygdegård (Skåne)
Limhamns Folkets Hus (Skåne)
Dalbyortens bygdegård (Skåne)
Parken Tomelilla (Skåne)
Arkelstorps Folkets Hus (Skåne/Blekinge)
Värmdö bygdegård (Stockholms län)

1996
Bygdegården Anna Whitlock (Stockholms län)
Stockholms Folkets Hus (Stockholms län)
Göteborgs Folkets Hus (Västra Götaland)
Göteborgs Folkets Hus (Västra Götaland)
IOGT-NTO-lokalen Göteborg (Västra Götaland)
IOGT-NTO-lokalen Stockholm (Stockholms län)
Backa Folkets Hus (Västra Götaland)
Hanhalsgården Kungsbacka (Västra Götaland)
Folkets Hus Varberg (Halland)
NTO-gården (Halland)
Holms bygdegård (Halland)
Skälby gård Järfälla (Stockholms län)
Sundbybergs Folkets Hus (Stockholms län)
Sundbybergs Folkets Hus (Stockholms län)

1995
Sölje bygdegård (Värmland)
Stockholms Folkets Hus (Stockholms län)
Årsta Folkets Hus (Stockholms län)
Blå salen Stockholm (Stockholms län)
Lidköpings Folkets Hus (Västra Götaland)
Daretorps bygdegård (Västra Götaland)
Blå Huset Sollebrunn (Västra Götaland)
Borås Folkets Hus (Västra Götaland)
Lane-Ryrs bygdegård (Västra Götaland)
Lysekils Folkets Hus (Västra Götaland)
Folkets Hus Lilla Edet (Västra Götaland)
IOGT-NTO-lokalen Göteborg (Västra Götaland)
Katarina Templares lokaler (Stockholms län)
Sorunda bygdegård (Stockholms län)
Folkets Hus Kallhäll (Stockholms län)

1994
Ljusterö bygdegård (Stockholms län)
Folkets Hus Köping (Västmanland)
Godtemplaregården Vattholma (Uppsala län)
Hallstaviks Folkets Hus (St0ckholms län)
Rone bygdegård (Gotland)
Haninge Folkets Hus (Stockholms län)
Kallhälls Folkets Hus (Stockholms län)
Årsta Folkets Hus (Stockholms län)
Katarina Templares lokaler (Stockholms län)
Haninge Folkets Hus (Stockholms län)
Åkers Folkets Hus (Södermanland)
Tystberga bygdegård (Södermanland)
A-huset Örebro (Örebro län)
Rönneberga bygdegård (Stockholms län)
Forshaga Folkets Hus (Värmland)

1993
Häradshammars bygdegård (Östergötland)
Folkets Hus Malmberget (Norrbotten)
Gräsmyr (Västerbotten)
Örnsköldsviks Folkets Park (Västernorrland)
IOGT-NTO-lokalen Brunflo (Jämtland)
Årsta Folkets Hus (Stockholms län)
Årsta Folkets Hus (Stockholms län)
Gävle Folkets Hus (Gävleborg)
IOGT-NTO-lokalen Jättendal (Gävleborg)
Aspeboda bygdegård (Dalarna)
Folkets Hus Säter (Dalarna)
Sollentuna Folkets Hus (Stockholms län)

1992
Staffanstorps Folkets Hus (Skåne)
Folkets Hus Malmö (Skåne)
Börringe bygdegård (Skåne)
Balkåkra Folkets Hus (Skåne)
Maglehems bygdegård (Skåne)
IOGT-NTO-gården Sösdala (Skåne)
Bygdegården Anna Whitlock (Stockholms län)
Bygdegården Anna Whitlock (Stockholms län)
Olofströms Folkets Hus (Blekinge)
IOGT-NTO-lokalen Kalmar (Kalmar län)
Bälaryds bygdegård (Jönköpings län)
Mjölby Folkets Hus Drabanten (Östergötland)
Folkets Hus Västervik (Kalmar län)

1991
Årsta Folkets Hus (Stockholms län)
Årsta Folkets Hus (Stockholms län)
Huddinge Folkets Hus (Stockholms län)
NTO-gården Kärleken Halmstad (Halland)
Karl Gustavs bygdegård (Södermanland)
Kallhälls Folkets Hus (Stockholms län)
Grödinge bygdegård (Södermanland)
Värmdö bygdegård (Stockholms län)
Godtemplaregården Älvsjö (Stockholms län)
Kallhälls Folkets Hus (Stockholms län)
Klippans Folkets Hus (Skåne)
Förslövs bygdegård (Skåne)
N:a Ugglarps bygdegård (Skåne)
Hyllinge Folkets Hus (Skåne)
IOGT-NTO-lokalen Malmö (Skåne)

1990
Folkets Hus Lysekil (Västra Götaland)
Rångedala bygdegård (Västra Götaland)
Backa Folkets Hus (Västra Götaland)
Folkets Hus Hammarkullen (Västra Götaland)
Nordengården Göteborg (Västra Götaland)
Bygdegården Anna Whitlock (Stockholms län)
IOGT-NTO-gården Stockholm (Stockholms län)
Folkets Hus Hammarkullen (Västra Götaland)
Backa Folkets Hus (Västra Götaland)
Norra Latin Stockholm (Stockholms län)
Särögården (Halland)

1989
Godtemplaregården Älvsjö (Stockholms län)
Årsta Folkets Hus (Stockholms län)
Skarpnäcks Folkets Hus (Stockholms län)
Eskilstuna Folkets Hus (Södermanland)
A-huset Örebro (Örebro län)
Ludgo-Spelviks bygdegård (Södermanland)
Huddinge Folkets Hus (Stockholms län)
Bygdegården Anna Whitlock (Stockholms län)
Grums Folkets Hus (Värmland)
Blå huset Sollebrunn (Västra Götaland)
Uvereds bygdegård (Västra Götaland)

1988
Sollentuna Folkets Hus (Stockholms län)
Hudiksvalls Folkets Hus (Gävleborg)
IOGT-NTO-huset Sandviken (Gävleborg)
Färnäs bygdegård (Dalarna)
Folkets Hus Söderbärke (Dalarna)
Sorunda bygdegård (Stockholms län)
Litslena bygdegård (Uppsala län)
Sollentuna Folkets Hus (Stockholms län)
Lokrume bygdegård (Gotland)
IOGT-NTO Forum Köping (Västmanland)
Kallhälls Folkets Hus (Stockholms län)

1987
Malmö Folkets Hus (Skåne)
IOGT-NTO-lokalen Kalmar (Kalmar län)
Frinnaryds bygdegård (Jönköpings län)
Folkets Hus Norrköping (Östergötland)
Tuna bygdegård (Uppsala län)
Skarpnäcksfältets Folkets Hus (Stockholms län)
Godtemplaregården Älvsjö (Stockholms län)
Bygdegården Anna Whitlock (Stockholms län)
Folkets Hus Kiruna (Norrbotten)
MB Lycksele (Västerbotten)
Furustrands bygdegård (Jämtland)
Skönsbergs Folkets Hus (Västernorrland)

1986
Nordengården Göteborg (Västra Götaland)
Folkets Hus Göteborg (Västra Götaland)
Starrkärr bygdegård (Västra Götaland)
Folkets Hus Varberg (Halland)
Rångedala bygdegård (Västra Götaland)
IOGT-NTO-huset Halmstad (Halland)
Nykterhetsvännernas hus Lund (Skåne)
Malmö Folkets Hus (Skåne)
Förslövs bygdegård (Skåne)
Erikslunds bygdegård (Skåne)
Malmö Folkets Hus (Skåne)
Motettens Folkets Hus (Skåne)
Folkets Hus Karlshamn (Blekinge)

1985
Godtemplarelokalen Älvsjö (Stockholms län)
Årsta Folkets Hus (Stockholms län)
Sollentuna Folkets Hus (Stockholms län)
Deje Folkets Hus (Värmland)
Kumla Folkets Hus (Örebro län)
IOGT-NTO-lokalen Stockholm (Stockholms län)
Tyresö bygdegård (Stockholms län)
Bygdegården Anna Whitlock (Stockholms län)
Stockholms Folkets Hus (Stockholms län)
Folkets Hus Lysekil (Västra Götaland)
Blå Huset Sollebrunn (Västra Götaland)
N:a Härene bygdegård (Västra Götaland)
Folkets Hus Göteborg (Västra Götaland)
Folkets Hus Göteborg (Västra Götaland)

1984
Sollentuna Folkets Hus (Stockholms län)
Godtemplargården Älvsjö (Stockholms län)
Årsta Folkets Hus (Stockholms län)
Iggesunds Folkets Hus (Gävleborg)
IOGT-NTO-huset Sandviken (Gävleborg)
Sollentuna Folkets Hus (Stockholms län)
Eskelhems bygdegård (Gotland)
Värmdö bygdegård (Stockholms län)
Årsta Folkets Hus (Stockholms län)
Jädersgården (Södermanland)
Folkets Hus Katrineholm (Stockholms län)
Blå Salen Stockholm (Stockholms län)
Selja-Långlets bygdegård (Dalarna)
Ordenshuset Falun (Dalarna)
Folkets Hus Säter (Dalarna)
Södertälje Folkets Hus (Stockholms län)

1983
Sollentuna Folkets Hus (Stockholms län)
Årsta Folkets Hus (Stockholms län)
Folkets Hus Piteå (Norrbotten)
Gimåfors bygdegård (Västernorrland)
Rundviksgården (Västerbotten)
Östersunds Folkets Hus (Jämtland)
Rågsveds Folkets Hus (Stockholms län)
Nynäshamns Folkets Hus (Stockholms län)
Sollentuna Folkets Hus (Stockholms län)
Rådmansö bygdegård (Stockholms län)
Vissefjärda ordenshus (Kalmar län)
Nässjö Folkets Hus (Jönköpings län)
Norrköpings Folkets Hus (Östergötland)
Frödinge bygdegård (Kalmar län)
Godtemplargården Arboga (Västmanland)

1982
Folkets Hus Göteborg (Västra Götaland)
Essunga bygdegård (Västra Götaland)
Folkets Hus Mölndal (Västra Götaland)
Rångedala bygdegård (Västra Götaland)
Folkets Hus Mölndal (Västra Götaland)
Folkets Hus Göteborg (Västra Götaland)
Nordengården IOGT-NTO Göteborg (Västra Götaland)
IOGT-NTO-lokalen Halmstad (Halland)
Snöstorps allmogegård (Halland)
Rydsgårdshus (Skåne)
Malmö Folkets Hus (Skåne)
Förslövs bygdegård (Skåne)
Malmö Folkets Hus (Skåne)
Malmö Folkets Hus (Skåne)
Osby Medborgarhus (Skåne)

1981
Säffle (Värmland)
Folkets Hus Smedjebacken (Dalarna)
Färnäs bygdegård (Dalarna)
Folkets Hus Sollentuna (Stockholms län)
Drabanten Uppsala (Uppsala län)
Åsbräcka bygdegård (Västra Götaland)
Folkets Hus Lysekil (Västra Götaland)
Folkets Hus Södertälje (Stockholms län)
Godtemplaregården Älvsjö (Stockholms län)
Årsta Folkets Hus (Stockholms län)

1980
Viagården (Gävleborg)
Folkan Hofors (Gävleborg)
IOGT-NTO-gården Växjö (Kronoberg)
Årsta Folkets Hus (Stockholms län)
Godtemplaregården Älvsjö (Stockholms län)
Sollentuna Folkets Hus (Stockholms län)
Rådmansö bygdegård (Stockholms län)
Årsta Folkets Hus (Stockholms län)
Sollentuna Folkets Hus (Stockholms län)
Boets bygdegård (Östergötland)
Motala Folkets Hus (Östergötland)
Godtemplaregården Nyköping (Södermanland)
Eskilstuna Folkets Hus (Södermanland)
A-huset Örebro (Örebro län)

1979
Folkets Hus Borås (Västra Götaland)
Folkets Hus Falun (Dalarna)
Västerhejde bygdegård (Gotland)
Folkets Hus Lysekil (Västra Götaland)
Godtemplargården Älvsjö (Stockholms län)
IOGT-NTO-gården Stockholm (Stockholms län)
Folkets Hus Årsta (Stockholms län)
Folkets Hus Sundbyberg (Stockholms län)
Godtemplargården Älvsjö (Stockholms län)
Folkets Hus Sundbyberg (Stockholms län)
Folkets Hus Årsta (Stockholms län)
Sollentuna Folkets Hus (Stockholms län)
Folkets Park Kramfors (Västernorrland)
Godtemplaregården Brunflo (Jämtland)
Grevie bygdegård (Skåne)
Folkets Hus Lund (Skåne)
Göteborg (Västra Götaland)
Folkets Hus Mölndal (Västra Götaland)
Folkets Hus Göteborg (Västra Götaland)

1978
Karlshamns Folkets Hus (Blekinge)
Rydsgårdshus (Skåne)
Folkets Hus Malmö (Skåne)
Godtemplargården Kolbäck (Västmanland)
Folkets Hus Norberg (Västmanland)
Folkets Hus Arvika (Värmland)

1977
Katrineholm (Södermanland)
A-huset Örebro (Örebro län)
IOGT-huset Trollhättan (Västra Götaland)
Märsta Medborgarhus (Stockholms län)
Källa bygdegård (Kalmar län)
Godtemplaregården Norrköping (Östergötland)
MB Lycksele (Västerbotten)
Folkets Hus Jönköping (Jönköpings län)
Studieförbundet Vuxenskolan Uppsala (Uppsala län)
Halmstads Folkets Hus (Halland)
Folkets Hus Malmberget (Norrbotten)

Riksföreningen Våra Gårdar är en samlingslokalsorganisation och består av 600 medlemmar. Våra Gårdar ger service till uppåt 600 medlemslokaler inom nykterhetsrörelsen och andra organisationer och föreningar som värnar om alkoholfria mötesplatser.

Riksorganisationen Folkets Hus och Parker omfattar närmare 600 demokratiska mötesplatser i hela Sverige. Här samlas Folkets Hus, folkparker, biografer och liknande lokala arrangörer. Värdegrunden bygger på de grundläggande principerna om jämlikhet, jämställdhet och allas lika värde.
Tack vare delaktighet och ideellt engagemang skapas möjligheter för människor i hela landet att ta del av kultur, nöje och möten.

Bygdegårdarnas Riksförbund organiserar över 1400 föreningsdrivna samlingslokaler – bygdegårdar, bystugor och liknande.

Bygdegården är en allmän samlingslokal öppen för alla. Det är mötesplatsen för barn, unga, vuxna, föreningar, organisationer och företag – för alla med en demokratisk värdegrund.